A salemi boszorknyok titka
Amerika els telepeseinek nem volt knny dolga, hiszen egy risi s tbbnyire bktlen vidken kellett harcolniuk naprl-napra az letben maradsrt. S mivel New Englandben a 17. szzadban majdnem mindenki hitt a boszorknyok ltezsben, gy vltk, hogy a rejtlyes vilg, amely krlveszi ket, lthatatlan lnyekkel van tele – jkkal s rosszakkal egyarnt. A gyakori gyermekbetegsgeket, hztartsi baleseteket boszorknytoknak vltek. „A boszorknysgba vetett hit alapja egsz egyszeren az volt, hogy megprbltk megmagyarzni a megmagyarzhatatlant” – rja az amerikai trtnsz asszony.
Mikzben a boszorknysgtl sokan fltek, viszonylag ritkn bntettk. A new englandi beteleptsek els 70 vben mindssze 100 embert gyanstottak meg boszorknysggal; kevesebb, mint kt tucat embert tltek el, de csak hetet vgeztek ki.
Aztn eljtt 1692. Az v janurjban Samuel Parris, Salem falu plbnosa furcsa dolgokat tapasztalt kzvetlen krnyezetben. A problma oknak vgl a boszorknysgot jellte meg. Hamarosan vizsglat is indult. A tbb hten t tart kihallgats utn a lnyok megneveztk Titubt, Parris indin rabszolganjt, s kt helyi nt, akik – szerintk – megtkoztk ket.
Az elz esetekbl kiindulva, brki azt jsolta volna, hogy az gy itt be is lesz fejezve. De ezttal nem gy trtnt. Ms salemi nket is megszlltak furcsa rzsek. Mieltt a krzis befejezdtt volna, tovbbi 19 ember lltotta, hogy megtkoztk ket, 54 essex megyei lakos vallotta magt boszorknynak, s kzel 150 embert vdoltak meg azzal, hogy lepaktlt az rdggel. De mi vezetett ehhez az egyedlll kvetkezmnyhez?
A trtnszek klnbz vlemnyen vannak arrl, hogy Salemben egy jl megfontolt sszeeskvs – mai szval lve: koncepcis per – ldozatai voltak-e az ldzttek, vagy az ldozatok hallucinogn anyagok fogyasztsa miatt reztk magukat megszllva. Mary Beth Norton szerint azonban valami teljesen ms llt a dolgok htterben. Tbb ves kutatmunka utn – amelynek sorn pszicholgiai tnyezket is figyelembe vett – arra a kvetkeztetsre jutott, hogy „a salemi esemnyeket az szakkeleti indinokkal val konfliktus okozta stressz gyorstotta fel”
Az rdg cimbori
Valban, kt kevss ismert hbor dlt Maine-ben az id tjt. 1675-1678-ig az els, mg 1688-1699 kztt a msodik. Az angol telepesek mindkt idszakban megsemmist veressget szenvedtek a wabanaki indinoktl. Maine legnagyobb rszeit ktszer is elhagytk - 1676-ban s 1690-ben –, s nem is npestettk be utna hossz vtizedekig.
A kulcsfontossg momentum a trtnetben, hogy a salemi ldzsekben a vdlk tbbnyire azok kzl kerltek ki, akiknek a csaldtagjai a hborban estek el. Ezek a fiatal nk vallomsukban nem kisebb szemlyisget vdoltak azzal, hogy a boszorknyok vezre volt, mint George Burroughs tiszteletest, aki korbban Salem falu s ms maine-i egyhzkzsg psztori feladatait ltta el. A katonk csak azrt vonultak a wabanakik elleni hborba, mert a tiszteletes megbabonzta ket – szlt a vd.
A puritn telepeseknek, akik Isten kivlasztottainak hittk magukat, a boszorknysg magyarzatot adott az ket rt hbors vesztesgekre. Hiszen az indin ellensgeik oldaln nagy segtsget nyjtott az rdg. gy vltk, a wabanakik csak az termszetfeletti segtsgvel tudtk eltaposni a hatron lv telepeiket.
Ks nyr volt, amikor nhny befolysos new england-i elkezdte kritizlni a boszorkny ldzket. Az eltr vlemnyek miatt William Phips Massachusetts kormnyzja oktberben fellltott egy klnleges brsgot. De mieltt befejezhette volna a hivatalos procedrt 19 embert (14 nt s 5 frfit) mr felakasztottak, egy msik embert pedig megkveztek, miutn nem volt hajland vallomst tenni. Nyolc msik embert szintn eltltek, de a hallos tletet rajtuk mr nem tudtk vgre hajtani, Phips ugyanis hnapokkal ksbb felmentette ket.
A kormnyz persze mg mindig hitt a boszorknyokban, de beltta, hogy szmos ksrteties bizonytk az „rdg megnyilvnulsaknt” lett elbrlva a brsgon, s ezek mg szmra sem voltak tl meggyzek. Vgl arra a kvetkeztetsre jutottak, hogy mivel a boszorknyok megjelense rdgi s nem isteni eredet, a megszllottak valjban a gonosz rtatlan ldozataiv vltak. A trgyalsokat 1693-ban jra indtottk. Csakhogy a massachusetts-i tlszkeken a brk ekkor mr nem fogadtk el tbb a ksrteti bizonytkot.
Salemben mr csak a mlt ksrt
Az indinokkal val hbor mg hat ven keresztl folytatdott, de mr csak elszrtan. A new englandiek lassan biztonsgban reztk magukat, s hamarosan megbntk, ami 1692-ben trtnt. t v mlva egy br s 12 eskdt formlisan elnzst krt az els tlet vgrehajtsa napjnak vforduljn, a kormnyz pedig bjtlst s imdkozst rendelt el, hogy az elkvetett igazsgtalansgokat valahogy jv tegye. 1711-ben az llam krptolta az ldozatok csaldjt. 2001-ben pedig - hrom vszzaddal azutn, hogy a kora-amerikaiak ilyen hisztrikus lincselsbe fogtak – az elitlteket nv szerint tisztztk egy Massachusetts-ben emelt szobron.
|